1) Alpha company anticipated unit sales of widgets are January, 5,000;

1) Alpha company anticipated unit sales of widgets are January, 5,000; February, 4,000; and March 8,000. Alpha consistently maintained finished goods inventory at 80% of the following month’s sales. Use this information to determine: (Round & enter final answers to: the nearest whole dollar for total dollar answers, nearest penny for unit costs or nearest whole number for units)1. the total number of units that Alpha Company must produce in January.2. the total number of units that Alpha Company must produce in February.2) Alpha company makes units that each requires 2 pounds of material at $3 per pound. Alpha is planning that 500 and 700 units will be built in May and June, respectively. Alpha keeps material on hand at 20% of the next month’s production needs. Use this information to determine: (Round & enter final answers to: the nearest whole dollar for total dollar answers, nearest penny for unit costs or nearest whole number for units) 1. Raw Material Costs for May’s Production 2.Total Cost of May’s Raw Materials Purchases3) Alpha Company has budgeted activity for October to reflect net income $120,000. All sales are credit sales. Receivables are planned to increase by $35,000, payables to decrease by $25,000 and Depreciation Expense is $55,000. Use this information to determine how much cash will increase (decrease) during the month of October. (Round & enter final answers to: the nearest whole dollar for total dollar answers, nearest penny for unit costs or nearest whole number for units)4) Alpha Company provides the following information for their first year of operations in 2016: Sales, 5,000 units @ $10 each Total production, 7,500 units Selling and administrative costs: Fixed $1,000 Variable $1 per unit Production costs per unit: Direct materials $2.00 Direct labor $2.00 Variable overhead $1.00 Fixed manufacturing overhead $7,500Alpha Company uses absorption costing. Use this information to determine for Alpha Company the FY 2016: (Round & enter final answers to: the nearest whole dollar for total dollar answers, nearest penny for unit costs or nearest whole number for units)1. Cost of Goods Sold2. Net Income3. Cost of Ending Inventory5) in 2016: Sales, 5,000 units @ $10 each Total production, 7,500 units Selling and administrative costs: Fixed $1,000 Variable $1 per unit Production costs per unit: Direct materials $2.00 Direct labor $2.00 Variable overhead $1.00 Fixed manufacturing overhead $7,500Alpha Company uses direct (variable) costing. Use this information to determine for Alpha Company the FY 2016: (Round & enter final answers to: the nearest whole dollar for total dollar answers, nearest penny for unit costs or nearest whole number for units)1. Contribution Margin2. Net Income3. Cost of Ending Inventory

3 Simple steps to get your paper done

Step 1

Step 2

Step 3

Place Order Down to work Paper is Ready!

Takes just a few minutes!

Best writer takes the order

Access via your account